Do before you die. Czy jeszcze kiedyś nasza noga postanie na Openerze?
maj 28, 2021
Pandemia doprowadziła do momentu, kiedy wyjście do restauracji stało się marzeniem, a koncert w tłumie znajomych na świeżym powietrzu przetransformował w gwiazdkę z nieba.
Czy jeszcze kiedyś nasza noga postanie na Openerze?! Czy będziemy wracać nad ranem z ostatniego koncertu na Orange Warsaw Festival?! Prognozy dodają trochę optymizmu.
Koncert “Love of Lesbian” w Barcelonie został zorganizowany w porozumieniu z hiszpańskimi władzami lokalnymi. Impreza była próbą eksperymentalną, badającą rozprzestrzenienie się wirusa wśród osób nieprzestrzegających zalecanego dystansu społecznego. W evencie wzięło udział 5000 osób. Każdy uczestnik przed wejściem na teren koncertu miał dokonany pomiar temperatury oraz test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Dodatkowo wszyscy byli zobligowani do noszenia maseczek ochronnych. Badanie wykazało, że liczba osób zakażonych była niezwykle niska i zarażenie nie nastąpiło podczas wydarzenia. Władze Hiszpanii ogłosiły, iż wydarzenia nawet z udziałem dużej liczby osób są bezpieczne dla zdrowia społecznego i już zapowiedziały zorganizowanie kilku eventów masowych w najbliższych miesiącach.
Tegoroczna edycja Eurowizji również była eksperymentem, który miał za zadanie pokazać jak szybko możemy wrócić do dużych zgromadzeń. Rząd holenderski w ramach badania przeprowadził cykl wydarzeń, którego rezultaty mają być odpowiedzią na to pytanie. Udział w Eurowizji mogły wziąć osoby tylko i wyłącznie z negatywnym wynikiem testu. Cała widownia objęła 3500 osób. W Holandii już wcześniej zorganizowano kilka podobnych wydarzeń, między innymi mecz Holandia – Łotwa, który zgromadził 5000 kibiców.
Bezpieczeństwo covidowe jest ważnym aspektem zarówno dużych wydarzeń masowych, jak również nawet małych eventów online nagrywanych w studio. Pamięć o tych kilku punktach znaczy naprawdę wiele:
- Dezynfekcja – dedykowane punkty w których dostępne są środki dezynfekujące.
- Maseczki – dostępne dla uczestników wydarzenia w danym punkcie.
- Testy – wykonanie testów przeciw covid przed startem eventu zarówno wszystkim osobom z teamu produkcyjnego, jak również uczestnikom czy prelegentem.
- Pomiar temperatury – zmierzenie temperatury wszystkim osobom biorącym udział w wydarzeniu.
- Ograniczenie liczby osób – zredukowanie osób niezbędnych z ekipy do minimum.
- Szczepienia – im więcej zaszczepionych osób tym większe bezpieczeństwo dla wszystkich
Podsumowując, przy zachowaniu środków ostrożności oraz sukcesywnym szczepieniu społeczeństwa tempo odmrażania wydarzeń masowych może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć 😉