< Wróć

Jakie scenariusze napisał 2021 w branży eventowej?

2020 kojarzył się ze słowami “Stop, stop, stop”, jednak już 2021 dla odmiany obrazowały wyrażenia “Start, stop, start” oraz “dynamika”. Z ciekawością zaglądamy w skrypt 2022, myśląc, jakie historie stworzymy, a tymczasem odpowiadamy na pytanie – jak wyglądał ubiegły rok w branży eventowej oczami endorfiny? 

Wydarzenie roku branży eventowej 

Momentem, na który wszyscy czekali, był powrót eventów offline. Każdy pierwszy wiązał się z wyjątkowymi emocjami, zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. Znów tańczyliśmy na koncertach, organizowaliśmy uroczyste gale, a także obserwowaliśmy, jak poznają się członkowie zespołów, którzy w wielu przypadkach znali się jedynie z zoomów. Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo nam tego brakowało i jak ważne dla zdrowego funkcjonowania jest życie społeczne. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nadrzędne wydarzenie roku – akredytacja szczepionek 3 globalnych koncernów i masowe szczepienia. 

Przed branżą stało wiele wyzwań

Poza oczywistymi problemami dla branży spotkańm, ciekawą obserwacją była nieregularność eventowego kalendarza. Widać było, jak rynek z jednej strony reaguje na spadki zakażeń, a z drugiej na widmo kolejnych fal. Zarówno w Polsce, jak i całej Europie jesień była szalonym momentem kumulacji projektów eventowych. 

Wyzwanie polegało na tym, by być maksymalnie elastycznym. Zmianą spowodowaną pandemią była duża bezwładność w kwestii podejmowania decyzji przez klientów. Dynamika sytuacji zwiększała okres oczekiwania na podjęcie decyzji o realizacji projektu, bądź o jego finalnej formie. Odwoływanie działań lub krótkie terminy realizacji były codziennością. 

Poza tym inflacja, wzrost cen surowców i ograniczenia w łańcuchu dostaw. Przykładowo, realizowaliśmy w Londynie event i na sprawdzonych 30 dostawców cateringu tylko 3 było w stanie podjąć się zlecenia. 

Wszystkie wyzwania stanowiły jednak cenną lekcję. Nauczyliśmy się działać jeszcze szybciej i jeszcze bardziej elastycznie. Godziny spędzone na dojazdach na spotkania zamieniliśmy na godziny spędzone nad kreowaniem wydarzeń. 

Trendy, które zostaną z nami w 2022

2021 był pewnego rodzajem mostem między online’owym 2020, a 2022. Poza pandemią postęp technologiczny wzmacnia swoją pozycję, co za tym idzie w obsadzie 2022 możemy liczyć na: 

  • Hybrydy, o których przeczytacie więcej we wpisie, Konferencje Hybrydowe – miłość, od pierwszego wejrzenia
  • Rolę technologii w eventach, a konkretnie jej wzrost – virtual reality wymiesza się z klasycznym offlinem
  • Gen Z ze swoim coraz większym udziałem w wydarzeniach, oraz zgodnie ze specyfiką pokolenia, posiadanie przez nich wpływu na kształt eventów
  • Reuse, rental – słowa klucze budowania koncepcji eventów świadomych środowiskowo, ograniczając ślad węglowy

Więcej o prognozach na 2022 mówimy w artykule: Co czeka nas w 2022 roku. 

Materiał powstał na podstawie wypowiedzi eksperckich Macieja Ledziona, Michała Kalety i Dagmary Berki-Kochańskiej dla portali Brief, Wirtualne Media oraz PRoto. Zachęcamy do przeczytania pełnych podsumowań roku 2021! 

Poprzedni

Co czeka nas w 2022 roku!

Następny

Co czeka nas w 2022 roku!