< Wróć

Czy branża eventowa umie grać w zielone?

Wobec pojawiających się na horyzoncie unijnych raportów ESG zaczęliśmy szeroko rozmawiać o tym, jak taka dokumentacja powinna wyglądać. Ale czy to obowiązek raportowy powinien napędzać nasze motywacje do tworzenia zeroemisyjnych eventów? Jestem w 100% przekonany, że nie.

EKOLOGICZNE UŚPIENIE EVENTÓW

Duże eventy mają to do siebie, że nie są do końca ekologiczne. Budujemy złożone przedsięwzięcie (niekiedy miesiącami), a po wszystkim materiały trafiają do kosza. Tuż przed wybuchem pandemii branża widziała już ten problem, ale lata 2020-2022 przesunęły w czasie priorytet zmartwień ekologicznych. Naturalnie, walczyliśmy o przetrwanie i późniejszą reaktywację. 2023 to już rok przebudzenia i budowania. Zakurzony temat uwzględniania wartości ekologicznych w prowadzeniu biznesu wrócił do sal konferencyjnych. Triggerem stało się raportowanie ESG – Environmental, Social and Corporate Governance (czynniki pomagające tworzyć ratingi i oceny pozafinansowe organizacji), które obecnie dotyczy dużych graczy, ale już zaraz, bo od 2026 roku obejmie każdą, nawet najmniejszą firmę.

ŚWIADOMOŚĆ TO PIERWSZY KROK

Badania pokazują, że sama znajomość pojęć jak „zrównoważony rozwój” jest bardzo powierzchowna i ogranicza się często do samej nazwy, bez umiejętności odpowiedzenia co, to tak naprawdę oznacza. Przed nami jeszcze ogrom pracy, także w eventach. Mimo że obecnie nie dysponujemy badaniami na temat stanu świadomości branży eventowej w zakresie ekologii, to jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że raczkujemy. Naszym celem/marzeniem są zeroemisyjne eventy. Pierwszym krokiem, aby to osiągnąć, jest zbudowanie świadomości. Rozmowy branżowe, spotkania z klientami – pokazują jak wiele pracy (jeszcze) przed nami. W endorfina events postawiliśmy sobie za cel proponowanie rozwiązań proekologicznych w każdej ofercie i podjęliśmy trud rozmów z klientami o tym, jak robić to dobrze. Już na ten moment widzimy duże zainteresowanie, które szybko zaczyna przekuwać się w realizacje projektów, gdzie będziemy systemowo dbać o redukcję śladu węglowego. Poza pracą u podstaw wybranych agencji ważną inicjatywą rynkową są niedawno rozpoczęte działania SAR (Stowarzyszenie Agencji Reklamowych), mające na celu wypracowanie wspólnych narzędzi dla branży eventowej.

JAK TO ROBIĆ DOBRZE? TRZEBA TO POLICZYĆ!

Twarde dane to podstawa, dlatego musimy nauczyć się liczyć ślad węglowy generowany przez event. Badania pokazują, że najwięcej CO2 wytwarzają transporty i podróże gości. W dalszej kolejności, z dużo mniejszą emisją, jest produkcja eventowa (prąd, konstrukcje, scenografia, technika), następnie catering i pozostałe elementy. W sieci już dziś można znaleźć pomocne, darmowe kalkulatory, które pomagają budować świadomość (np. Co.2.MyClimate). Unikając greenwashingu, najlepiej skorzystać z narzędzi szytych na miarę lub usług wyspecjalizowanych firm, których kluczowymi kompetencjami są liczenie i redukowanie śladu węglowego dla biznesu. W endorfina events nawiązaliśmy partnerską relację ze start upem Plan Be Eco, który niezwykle umiejętnie łączy swoją misję ze zrozumieniem potrzeb biznesu.

JAK TO ROBIĆ DOBRZE? SUSTAINABILITY BY DESIGN!

Projektując event od początku trzeba stawiać na elementy, które są lepsze dla środowiska. Coraz częściej decydujemy się na rzeczy wypożyczane, a dla wyprodukowanej scenografii poszukujemy drugiego życia. Transport indywidualny zastępujemy transportem zbiorowym lub tworzymy możliwość (poprzez zadbanie o dedykowane strefy do pozostawienia sprzętu) przyjechania rowerem. Stage design musi odpowiadać na potrzeby projektowe, ale w wielu przypadkach można zamieniać lampy na te generujące mniej energii, ograniczać czas prób, zmniejszając zużycie prądu, wykładzinę można oddać do schronisk, a choinki z imprezy świątecznej do ZOO (robiliśmy to już!). Warto zastanowić się, czy rozdawanie ulotek i gadżetów na targach to dobry pomysł oraz czy generujące mniej zużycia wody jedzenie wegańskie nie może stanowić większości cateringu. Wymieniam tylko kilka z działań, które możemy wdrażać podczas realizacji projektu. Kluczowe będzie uwzględnianie ich już na etapie planowania eventu, zamiast poszukiwania ekologicznych wytrychów dopiero, gdy projekt jest już spięty.

JAK TO ROBI ŚWIAT?

10 listopada 2021 roku na Światowym Szczycie Klimatycznym w Glasgow, a chwilę później również na targach Imex America w Las Vegas uruchomiono platformę „Net Zero Carbon Events”, w którą zaangażowanych jest już blisko 400 podmiotów. Celem inicjatywy jest edukacja i uzyskanie do 2050 roku zerowej emisji dwutlenku węgla. Słowem – mamy skąd czerpać inspiracje! W świecie eventowym należy wyróżnić takie inicjatywy, jak chociażby ostatnią trasę koncertową Coldplay, która stała się szeroko zakrojoną kampanią wspierającą wiele organizacji proekologicznych. W procesie produkcji, wprowadzono częściowe zasilanie energią słoneczną, lub kinetyczną (wytwarzaną przez skaczący tłum!), a backstage karmiono jedzeniem wegańskim. Warto przyglądać się temu, jak zielone eventy realizują Skandynawowie, chociażby Helsinki Flow Festival, który co roku szczelnie oblicza swój ślad węglowy, osiągając pełną neutralność. Projektem-manifestem była nagradzana na Best Events Awards w Rzymie premiera pierwszego zasilanego energią elektryczną kontenerowca Yara w Norwegii, gdzie rozwiązania proekologiczne, takie jak zaproszenie tylko lokalnej społeczności, fontanna wodna zamiast fajerwerków, czy rozbicie lodowej imitacji butelki zamiast prawdziwego szampana podczas wodowania, podciągnięte były do maksimum.

BEST PRACTICE LOKALNIE

W Polsce też mamy się czym pochwalić! Najbardziej wyrazistym ekologicznym projektem jest największy w Europie Środkowo – Wschodniej festiwal wiedzy o kobietach w technologii, gromadzący ponad 10 tysięcy gości przez 2 dni. Mowa oczywiście o Perspektywy Women in Tech Summit (endorfina ma przyjemność go współprodukować). Event jest bardzo dokładnie policzony względem śladu węglowego, żeby na koniec nie tylko zredukować CO2, ale wręcz, za pośrednictwem posadzenia bioróżnorodnego lasu, osiągnąć status pierwszego pozytywnego klimatycznie eventu w Polsce. Catering podawany podczas wydarzenia jest w całości wegański, a przestrzeń w pełni inkluzywna (dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Partnerem jest Warszawska Kranówka a bilet upoważnia do darmowych przejazdów komunikacją miejską. W EXPO nie ma ulotek ani gadżetów, a smycze służące do zawieszenia ID wykorzystywane są wielokrotnie. Perspektywy Women In Tech Summit 2022 to mocny benchmark, który w 2023 będzie mieć swoją kolejną edycję, pozostając wiernym swoim proekologicznym ideom.

CZY UMIEMY GRAĆ W ZIELONE EVENTY?

Odpowiedź jest prosta. Jeszcze nie umiemy. Na ten moment zaczynamy dialog, jako branża – uczymy się. W pierwszym kroku zaczynając od siebie, Klientów oraz angażując w proces zmiany cały łańcuch dostaw. Mając wiedzę, możemy proponować z jednej strony rozwiązania produkcyjne (sustainability by design), a z drugiej, gdy policzymy emisję, dawać rozwiązania offsetowe, kupować zielone certyfikaty, sadzić drzewa itd. Takie podejście doprowadzi do realnych rezultatów zamiast wizerunkowych kampanii greenwashingowych. Jestem przekonany, że za rok będziemy już na innym etapie, natomiast teraz każdy krok w kierunku koloru zielonego jest ważny, bo tak jak wspominałem wcześniej – budujemy świadomość.

Autor: Michał Kaleta, Managing Director w endorfina events.

Artykuł pierwotnie ukazał się na portalu MMP, rozpoczynając kolumnę o zielonych eventach endorfina events.

Poprzedni

Kolejny rok bez precedensu

Następny

Kolejny rok bez precedensu