< Wróć

Kolejny rok bez precedensu

W 2022 roku zrealizowaliśmy ponad 250 projektów z rekordowymi obrotami niemal 38,5 mln zł. 2022 to był również rok reorganizacji struktur i zmian w reakcji na rynkowe potrzeby. Zauważalna jest też zmiana roli agencji eventowej z wykonawcy na doradcę.

Najważniejsze trendy i zjawiska 2022:

Ostatnie trzy lata w branży eventowej mają ten wspólny mianownik, o każdym z nich możemy mówić – rok bez precedensu! 2022 trudno porównać do któregokolwiek z minionych lat.

Trendy, na które chciałbym zwrócić uwagę to:

  • Potężne odbicie branży – skala, której cały rynek, nie tylko agencyjny, nie mógł przewidzieć. To z jednej strony bardzo pozytywny sygnał. Z drugiej, odbicie znacznie przerosło możliwości branży ze względu na potężny skok liczby wydarzeń oraz w obliczu odpływu specjalistów w latach kryzysu (2020 i 2021).
  • Zmiana roli agencji eventowej z wykonawcy na doradcę. Galopująca inflacja, brak benchmarków budżetowych z minionych lat, wymóg podwójnego projektowania eventów, z uwzględnieniem ograniczeń pandemicznych i bez. To wszystko spowodowało, że agencje posiadające kompetencje doradcze wchodziły w rolę ekspercką, dużo mocniej niż w latach ubiegłych.

Kluczowe zjawiska, które wpłynęły na branżę to:

  • Wybuch wojny w Ukrainie. Poza bezmiarem dramatu ludzkiego i zaangażowania się branży w działania pomocowe, wojna spowodowała zatrzymanie rynku na pewien czas.
  • Mundial w Katarze – globalne wydarzenie sportowe w cieniu skandalu pchnęło świat do ponownych dyskusji na temat wartości, jakie powinny przyświecać organizacji wydarzeń.
  • Ewakuacja Opener’a – bezprecedensowa sytuacja na największym polskim festiwalu bardzo mocno zwróciła uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy organizacji eventów. Skłoniła wielu organizatorów do refleksji pt. czy mój event jest bezpieczny?

Najważniejsze trendy roku 2023:

  • „Sustainability by design” – bardzo nam wszystkim życzę, żeby to był wiodący trend 2023 roku. Na chwilę obecną na polskim rynku zbyt mało mówi się o ekologii w eventach. Lata pandemiczne w naturalny sposób odciągnęły nas od mówienia o zielonych wartościach w biznesie, natomiast czas działać. Zrównoważone eventy to będzie jeden z najważniejszych trendów 2023.
  • Skupienie się na zwrocie z inwestycji – ograniczenia budżetów marketingowych w połączeniu z inflacją spowodują, że klienci będą stawiać na partnerów, których prace dadzą najlepszy zwrot z inwestycji. Kompetencje strategiczne w agencjach eventowych będą niezwykle cenne.
  • Spotkania face to face będą uzupełniane działaniami online. Pierwsze zapewnią networking i budowanie emocji, gdy drugie będą służyły do spotkań w ramach przekazywania wiedzy. Odpowiednio dobrany mix będzie spełniać cele w rozsądnym budżecie.

Najważniejsze wyzwania roku 2023:

Zabrzmi to trywialnie, ale największym wyzwaniem jest duża niewiadoma. Z jednej strony mówimy o recesji gospodarczej i zmniejszaniu budżetów na eventy. Z drugiej strony galopująca inflacja i poddany mocnej próbie łańcuch dostaw. Z trzeciej zaś strony, widzimy, że po doświadczeniach dwóch potężnych kryzysów ostatnich lat: wybuchu pandemii oraz wybuchu wojny w Ukrainie, nikt nie wykonuje nerwowych ruchów i początek 2023 roku nie zwiastuje drastycznych cięć w budżetach marketingowych lub wycofywania się klientów z planów organizacji spotkań.

Rozmowy, które prowadzimy z klientami na początku roku, wskazują na to, że świadome marki planują realizować różne spotkania. Perspektywa covidowa pokazała, że spotkania f2f (face to face) są bardzo ważnym elementem każdego biznesu. Zarówno w relacji do klienta końcowego, jak i do wewnątrz, budując kulturę korporacyjną. Wyzwaniem będzie (po raz kolejny) elastyczne dostosowywanie się do potrzeb i wymogów rynkowych. Jako branża jesteśmy w tym mistrzami!

endorfina events w 2022:

Sytuacja makroekonomiczna miała równie mocny wpływ na rynek co na endorfinę. Wybuch wojny w Ukrainie był dla nas ogromnym wstrząsem, nie tylko wpłynął na odwołanie kilku ważnych projektów, ale przekierował nasze plany i myślenie daleko poza biznes. Szeroko zaangażowaliśmy się w działania pomocowe zarówno aktywnie, jak i finansowo.

Rosnące ceny surowców wpłynęły na niektórych naszych klientów, co miało swoje odbicie w kolejnej rundzie odwołanych projektów. Z drugiej strony odbicie eventowe było również z naszym udziałem. Nie ukrywamy, biznesowo był to dla nas bardzo dobry rok.

W 2022 roku zrealizowaliśmy ponad 250 projektów z rekordowymi obrotami niemal 38,5 mln zł. Realizowaliśmy projekty w Polsce, na Węgrzech, w Czechach i w Rumunii. Za nami realizacja największego jednodniowego wydarzenia w historii firmy, szereg działań experientialowych związanych z wprowadzeniem nowego produktu globalnego na rynek CEE oraz współpraca przy pierwszym pozytywnie klimatycznym evencie w Polsce – Perspektywy Women in Tech Summit. Wykreowaliśmy i wyprodukowaliśmy wiele wydarzeń zamkniętych, ale i takich widocznych na zewnątrz jak Gala Ekstraklasy, Gala Ekstraligi Żużlowej, projekty dla CCC, Pepco, TikToka, czy GE Healthcare. Cieszy nas utrzymanie umów ramowych i klientów, których znamy od lat oraz zbudowanie relacji z nowymi.

2022 to był również rok reorganizacji struktur i zmian w reakcji na rynkowe potrzeby. Z jednej strony rozwinęliśmy sieć partnerstw, dzięki którym nasza struktura jest bardziej wydolna, z drugiej przeorganizowaliśmy się wewnętrznie. Dagmara Berka-Kochańska objęła stanowisko dyrektorki operacyjnej, a Ania Rajewska – client service director. Yaga Widera, szefowa zespołu kreacji, rozwinęła zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne struktury agencji. Mamy fantastyczny zespół, składający się z doświadczonych eventowców, którzy potrafią zrealizować naprawdę każdy projekt, jak i młodych, pełnych pasji i talentu pracowników, którzy zarażają wszystkich swoim entuzjazmem. Doświadczenia 2022 i wnioski jakie z nich wyciągnęliśmy sprawiają, że jesteśmy gotowi na sukcesy 2023!

Tekst pierwotnie ukazał się na łamach portalu MeetingPlanner: Michał Kaleta – Kolejny Rok Bez Precedensu.

Poprzedni

Kreatywne czy praktyczne? O gadżetach reklamowych i upominkach do zadań specjalnych

Następny

Kreatywne czy praktyczne? O gadżetach reklamowych i upominkach do zadań specjalnych