< Wróć

Kreatywne czy praktyczne? O gadżetach reklamowych i upominkach do zadań specjalnych

Gadżety reklamowe zmieniają swój kształt i przeznaczenie z roku na rok. Po szale na czysto kreatywne gadżety, coraz częściej głowimy się nad tym, żeby spełniały one również funkcje praktyczne. Upominki wykorzystujemy do przedłużenia doświadczenia z marką, budowania jej świadomości w głowach i sercach odbiorców, czy też do promocji nowego produktu klienta. Stają się one raczej przemyślaną częścią wydarzenia, niż dodatkiem niemającym z nim nic wspólnego. Stan planety i czasy jednak wymagają od marketerów mądrego podejścia do wyboru takiego prezentu, dużej uważności przy doborze materiałów, z jakich jest wykonany, sposobu produkcji, ceny mieszczącej się w budżecie, a nierzadko zastąpienia go doświadczeniem, które zostanie na dłużej w pamięci uczestników.  Na potrzeby tego artykułu skupimy się na upominkach podczas wydarzeń B2B, jednak kroki, które wymieniam, mogą posłużyć każdemu rodzajowi.

Podczas budowania koncepcji wydarzenia gadżet pełni ważną rolę jego dopełnienia. W jaki sposób dopasować go do wydarzenia, branży? Gdzie szukać inspiracji? Ile ostatecznie upominków pokazać klientowi? I w końcu – jak sprawić, że ten konkretny gadżet wywoła emocje u odbiorcy i zostanie z nim na dłużej?

Na samym początku najlepiej podsumować całą możliwą wiedzę o wydarzeniu. Przede wszystkim podsumujmy wszystkie informacje, jakie mamy, tj.: cel wydarzenia, grupa docelowa, budżet, efekt, jaki ma wywołać, jakie były upominki wręczane do tej pory.

W drugiej kolejności – zastanowić się, do kogo chcemy dotrzeć z przekazem. W przypadku wydarzeń B2B gośćmi są przede wszystkim osoby, które często są uczestnikami spotkań, szkoleń, konferencji czy integracji. Doświadczyły wiele, dostały wiele i trudno tę grupę zaskoczyć. Dlatego tak istotne jest, aby upominek był czymś więcej niż długopisem czy notesem. Niech stanie się przedłużeniem koncepcji, wywołuje emocje, będzie prosty i praktyczny. Planując co chcemy podarować, zastanówmy się – kto jest odbiorcą. Po co przyszedł na dane wydarzenie, czego oczekuje, jakie są jego potrzeby.  Inny upominek zaproponujemy podczas szkolenia dla pracowników (zdjęcie), a inny dla wydarzenia organizowanego przez klienta z sektora bankowości, dla przyszłych inwestorów. (zdjęcia)

Niekiedy celem wydarzenia jest budowa większej świadomości o marce, czasem motywacja pracowników lub podwykonawców, a innymi razy rozrywka czy przekazanie bardzo ścisłej merytoryki związanej z branżą. Każdy z tych celów będzie również weryfikował gadżet. Dla przykładu, podczas spotkań biznesowych motywacyjnych mata do jogi, czy palo santo może się nieźle sprawdzić, przy czym podczas ściśle merytorycznych, naukowych spotkaniach lepszy będzie analogowo-cyfrowy długopis, który jest praktyczną częścią zawodowego życia. Dlatego sam cel wydarzenia ma również ogromny wpływ na, spójny z koncepcją, gadżet. 

Efekt, jaki ma wywołać często jest ściśle połączony z celem wydarzenia, ale i tutaj można trochę podrążyć temat, ustalając czy gadżet ma poruszać emocje, ma być praktyczny w środowisku zawodowym, a może ma być przydatny w domu. Czy jest miejsce na zaprojektowanie oryginalnego gadżetu ściśle związanego z marką, czy ma się opierać na gotowych rozwiązaniach? 

Za odpowiedziami na te pytania, idą efekty, jakie gadżet wywoła u konkretnej grupy docelowej. Świętując jubileusz marki z przedstawicielami handlowymi, świetnie sprawdzi się na przykład gadżet, który będzie zwieńczeniem ostatnich 10 lat (elektroniczna galeria zdjęć, portrety pracowników na przestrzeni tych lat). W innym przypadku może być to rzeźba, którą partnerzy biznesowi wykonali własnoręcznie podczas wyjazdu integracyjnego, co daje nam też pomysł na łączenie gadżetu z doświadczeniami, ale do tego jeszcze wrócę.

Podsumowanie wiedzy o wydarzeniu to fundament do linku i przedłużenia doświadczenia z marką za pomocą upominku. Na bazie kilku słów kluczowych, wiedzy w wyniku powyższego podsumowania, możesz szukać inspiracji na grupach rękodzielniczych, portalach z nowinkami technologicznymi, grupach eventowych, portalu Pinterest, Instagram, TikTok, czy też zrobić burzę mózgów ze znanym Ci podwykonawcą. Nierzadko z takich rozmów powstają innowacyjne pomysły i rozwiązania, a tak wymagająca grupa docelowa (B2B) doceni personalizację upominków czy stworzenie go od zera. Dobrym źródłem są również sklepy związane z konkretną tematyką jak takie produkujące akcesoria do jogi, czy sklepy z elektroniką. Warto też uczęszczać na targi, gdzie zjeżdżają się podwykonawcy i prześcigają się w coraz to nowocześniejszych gadżetach, bardziej ekologicznych czy kreatywnych. Warto być również na bieżąco z tym, co jest modne i popularne, na co aktualnie jest zwiększony popyt lub z czym dana grupa docelowa się identyfikuje.
Często styl życia grupy docelowej jest świetną inspiracją do wyboru gadżetu. Styl życia, wykonywany zawód, ubiór, hobby, to kolejne kopalnie wiedzy, w których możesz znaleźć inspiracje. 

WERYFIKACJA POMYSŁÓW

Kiedy pierwsze pomysły masz już zanotowane, wciel się w odbiorcę i sprawdź linki pomiędzy upominkiem a koncepcją wydarzenia. Jeśli tutaj masz link, to ważna jest również użyteczność gadżetu i czy wywołuje pożądane efekty, które zostały określone na początku. O ile to możliwe wykreuj doświadczenia, jakie mogę się pojawić, podczas używania gadżetu. To doświadczenie da Ci wiele odpowiedzi i wniosków.

Twoje propozycje zdały ten test? Świetnie!
Czegoś im brakuje? Wyciągnij wnioski, nie zrażaj się i szukaj dalej. Pamiętaj o linku łączącym gadżet i samo wydarzenie.

Dobrze dobrany gadżet, z konkretnym efektem wywołanym u uczestnika wydarzenia sprawi, że zostanie z nim na dłużej oraz będzie wspominany przy kolejnym spotkaniu: „…a pamiętasz te słuchawki, które dostaliśmy ostatnim razem? Do dzisiaj nadziwić się nie mogę, jak świetnie są wykonane, dobrze służą mi w drodze do pracy”. To pożądany efekt, który można również osiągnąć przy niewielkim budżecie.

EKOLOGIA

Świadomość tego, jak branża eventowa wpływa na ekologię jest coraz większa. Agencje, jak i marki, z którymi współpracują kładą bardzo duży nacisk na to, aby gadżet był kreatywny, użyteczny i również wykonany z naturalnych materiałów, czy biodegradowalny. W produkcji wydarzeń elementy scenograficzne dostają drugie życie, naczynia papierowe zastępujemy tymi z pulpy cukrowej, butelki plastikowe szklanymi lub metalowymi, a notesy czy plakaty produkuje się z ekologicznego papieru. Pojawia się również bardzo szeroki wybór gadżetów ekologicznych, czy z materiałów powtórnie przetworzonych. Słuchawki, głośnik z pszenicy? Brzmi jak coś niemożliwego, jednak już funkcjonuje jako popularny gadżet. Myśląc o gadżecie idealnym, już dzisiaj, nie da się pominąć tego wymagania, a klienci reagują pozytywnie współpracując ze świadomym marketerem i agencją.

Co, jeśli sam gadżet nie wystarcza? 

Twój klient chce połączyć gadżet z konkretnym doświadczeniem, by bardziej zakotwiczyć w uczestnikach emocje związane z wydarzeniem, wiedzę przekazaną podczas wystąpień merytorycznych, czy doświadczenie samej marki? A może wcale nie zależy mu na samym upominku, ale na zaangażowaniu gości w stworzenie filmu, gry, nowego rozwiązania biznesowego, na który będą mieli wpływ? Oba kierunki są coraz częstszą praktyką w spotkaniach B2B. Świetnym przykładem może być tutaj jedna z marek motoryzacyjnych, która podczas jazd szkoleniowych organizowanych dla swoich klientów, pod okiem najlepszych kierowców rajdowych w Polsce, wręcza na finale wydarzenia miniaturowe modele aut, ale również angażuje właścicieli salonów marki do opracowania narzędzi wdrożenia globalnej strategii marki w ich placówkach.

Równie dobrym pomysłem na duże zaangażowanie podczas wydarzenia są warsztaty, gdzie uczestnicy mają możliwość wytworzenia upominku własnoręcznie. Warsztaty renowacji mebli, tworzenia kremów naturalnych, świec, szycie toreb z materiałów przetworzonych, już dzisiaj możliwe do organizacji również online. To co je łączy to mechanika, która zawiera 3 elementy: część merytoryczną i wprowadzenie do warsztatu, część pokazową oraz sam proces tworzenia upominku.

Takie rodzaje warsztatów spotykają się z coraz częstszą praktyką przy organizacji konferencji, szkoleń czy podczas spotkań integracyjnych. Łączenie doświadczenia z upominkiem ma silniejszy wpływ na emocje, które zostają z uczestnikami po wydarzeniu. 

Podsumowując – dobrym przepisem na gadżet idealny, wywołujący emocje i wspomnienia z wydarzenia wśród uczestników, jest ścieżka twórcza, którą rozpoczynamy od pełnej wiedzy o wydarzeniu, grupie docelowej, celach i efektach jakie ma wywołać. Przechodzimy dalej w poszukiwaniu inspiracji oraz przez weryfikację pierwszych pomysłów. Mamy na uwadze również ekologiczny aspekt produkowanego upominku.  Na etapie inspiracji również zastanawiamy się czy sam upominek odzwierciedlający przebieg wydarzenia jest wystarczający, czy warto i czy mamy przestrzeń, by połączyć produkcję upominku z większym zaangażowaniem uczestników w warsztaty.

Autorka: Katarzyna Pypla, Senior Creative w endorfina events.

Artykuł pierwotnie ukazał się na łamach portalu Marketer+.

Poprzedni

Jak zdigitalizować eventy? Klucz to dynamika

Następny

Jak zdigitalizować eventy? Klucz to dynamika